phone  905 641 085 Kontakty
Nachádzate sa: Poradňa / Detailný popis jednotlivých častí stoličky / Opierka chrbta ("operadlo")

Opierka chrbta ("operadlo")

  • je časť stoličky o ktorú sa sediaci opiera svojou chrbátom
  • ku konštrukcii stoličky je prichytená väčšinou k mechanike stoličky, niektoré modely majú prichytenie k sedáku stoličky

Výška chrbtovej opierky

  • výška operadla je dôležitá hlavne podľa typu postavy sediaceho (samozrejme závisí to aj od tvaru chrbtovej opierky (či je jej tvar dutý (viac používaný) alebo vypuklý(napr.modelová rada stoličiek THERAPIA)). POZOR, ale väčšinou sa pri zmene polohy chrbtovej opierky automaticky mení aj výška bedrovej opierky(preto pre výber dobrej stoličky pre Vás platí jedine skúšať, skúšať, skúšať...)
  • chrbtová opierka môže mať rôzne spôsoby nastavenia jej výšky (nastavenie je väčšinou mechanické) :
  1. kĺbový mechanizmus: povolenie aretačnej šrúby na kĺbovej mechanike nám umožní nastavenie výšky chrbtovej opierky podľa  potreby sediaceho na stoličke smerom nahor alebo nadol. Po nastavení vhodnej polohy si aretačnou šrúbou polohu zaistíme (dotiahnutím šrúby)
  2. mechanizmus UP-DOWN: mechanizmus funguje na princípe, že sediaci na stoličke si spodnú časť chrbtovej opierky chytí oboma rukami a mechanickým ťahom rúk smerom nahor sa opierka chrbta posúva smerom nahor. Vo vnútri chrbtovej opierky sa mechanizmus posúva  po jednotlivých zarážkach mechaniky, kde pri každej zmene polohy smerom nahor sa zasekne na príslušnom stupni nastavenia na ktorý ho prizdvihneme. Ak sa opierka chrbta dostane do najvyššej (hornej polohy), padá automaticky do najnižšej (spodnej) polohy a nastavenie začína znovu od začiatku. Niektoré mechaniky UP-DOWN majú jednokrokový mechanizmus (opierka sa dá posúvať vždy iba o 1 krok nahor), alebo mechanizmus, ktorý umožňuje plynulý chod nastavenia opierky. Pri drahších modeloch stoličiek existuje možnosť mechanického zaaretovania (zafixovania) chrbtovej opierky vo Vami zvolenej polohe, čím sa dá zabrániť nechcenému posunu chrbtovej opierky smerom nahor (napr. niekedy pri vstavaní zo stoličky).

Tvar chrbtovej opierky

  • chrbtové opierky zvyknú byť vo viacerých vyhotoveniach:
  1. dutý tvar: vyskytuje sa na stoličkách najčastejšie, opieranie chrbta o takýto typ chrbtovej opierke vedie často pri dlhodobom sedení k hrbeniu sa sediaceho
  2. vypuklý tvar: nie je často používaný, ale pri dlhšom sedení núti sediaceho sa vzpriamovať tlakom vypuklej časti medzi "lopatky" sediaceho (napr.operadlá stoličiek THERAPIA)
  3. sieťovinová opierka: sediaci sa v podstate prispôsobuje tuhosti použitej sieťoviny (väčšinou sa, ale opretím o chrbtovú opierku vytvorí dutý tvar chrbtovej opierky)

EURO_sed__k1.JPGSUPERENERGY_9090_podru__ky_MAXI_P07_vp__edu_OPAK.jpg     __motion_R15K_chrome_HRU_steel33_chrome_EpronSyncron_seat_sliding_YB105_34.jpg

Sklon chrbtovej opierky

  • tu je dosť diskutabilné v akej polohe, resp. aký sklon by mala mať opierka chrbta, nakoľko niekomu sa lepšie sedí ak je chrbtová opierka naklonená viac dopredu a niekomu vyhovuje ak viac dozadu...
  • čo je ale dôležité je hlavne aby sedel sediaci v dynamickej (aktívnej) polohe, čo v jednoduchosti znamená, že je odblokovaná synchrónna mechanika stoličky (pokiaľ ju daný model samozrejme má:-), čím vlastne chrbtové svalstvo neustále pracuje na udržaní správnej funkcie chrbtice (viac v časti o dynamickom sedení)