phone  905 641 085 Kontakty
Nachádzate sa: Poradňa / Rastúca stolička a rastúci stôl – základ každej detskej izby

Rastúca stolička a rastúci stôl – základ každej detskej izby

Rastúca stolička a rastúci stôl – základ každej detskej izby

       V uplynulých mesiacoch, sme ako rodičia dostali veľkú príležitosť uvedomiť si, čo je vlastne v našom živote podstatné a čo nám dáva zmysel. Naše často amatérske pokusy stať se deťom dobrou učiteľkou či učiteľom, navyše v domácom prostredí, nám mnohým otvorili oči. Už po pár dňoch sme ale začali túžiť, aby se o rozvoj našich ratolestí starali znova profesionály. A do školy se z rôznych dôvodov tešila aj veľká väčšina detí!

Doma jsme mali jedinečnú príležitosť podrobne vnímať, aké majú naše deti dlhodobé návyky čo sa týka zdravého či nezdravého spôsobu sedenia, ako je dôležitý správne nastavený nábytok voči ich unikátnej postave alebo ako by mohlo vyzerať zdravé a kreatívne prostredie ich detskej izby. Aj keď je každé dieťa jedinečné a každá detská izba iná, pokúsme sa nájsť nejaké všeobecné doporučenia.

Kreatívne prostredie detskej izby 

Pokiaľ máte možnosť, premýšľajte už pri zariaďovaní Vášho bytu či domu o orientácií svetových strán vzhľadom k vstupujúcemu prirodzenému svetlu do jednotlivých miestností. Pamätajte, že v letných najteplejších mesiacoch má dieťa prázdniny a že od septembra do júna  doobeda (väčšinou) nie je doma. Ideálna orientácia je zrejme na juh, pretože do izby svieti slnko už z východnej strany, potom plynulo osvetľuje priestor počas dňa a miestnosť zostáva príjemne presvetlená aj k večeru.

Detská izba je miestom rôznych činností, na ktoré majú dospelí bežne viac miestností. Je to priestor na učenie, hry, odpočinok aj spánok. Tomu sa čo najviac pokúste prispôsobiť rozmiestnenie jednotlivých prvkov. Začnite písacím stolom. Prečo?
      Zlúčiť všetky potreby je tu najťažšie a pre správne sústredenie zrejme najdôležitejšie. Pre orientáciu stola je určujúcim faktorom správne osvetlenie – ako prirodzené z okna, tak aj umelé zo stolovej lampy alebo stropného svietidla. Hlavným cieľom je zaistiť, aby sa svetlo dostalo mezi ruky, alebo aby na mieste dotyku ceruzky s papierom nevznikal žiadny tieň. Pravák alebo ľavák? Dôležité!


Zdravý spôsob sedenia

Je vôbec sedenie samo o sebe zdravé? Samozrejme z hľadiska ľudského vývoja bude oveľa zdravšie stáť, bežať, alebo ležať. Lenže pokiaľ máme naše dieťa postupne naučiť sa sústrediť  na nejakú (najlepšie) zmysluplnú činnosť, bude ako základ detskej izby potrebovať stôl a stoličku. A nakoľko každé dieťa v období vzdelávania (a hrania) rastie, ideálnym spoločníkom je rastúca stolička a rastúci stôl. Za zdravý spôsob sedenia sa pri učení a ďalších činnostiach vyžadujúcich sústredenie všeobecne pokladá sedenie na správne nastavenej ergonomickej stoličke pri správne nastavenom ergonomickom stole. Rodičia by mali aj tak vedieť, že čas, ktorý je dieťa schopné v kuse sa venovať svojmu rozvoju, je priamo úmerný jeho veku, povahe a tiež jeho záujmu  o danú činnosť. Rozhodne by sme sa ako rodičia mali venovať tomu, aby sme dieťa sedením a učením zaťažovali postupne a určite s prestávkami na oddych. Aj pre deti aj pre rodičov :-)
Rastúce stoličky si môžete pozrieť tu:

Správne nastavený rastúci nábytok

Kombinácia rastúcej stoličky a rastúceho stola nám umožňuje správne prispôsobiť rastúci nábytok postave vo vekovom rozsahu cca od 4 do 18  rokov. Takže ako na to? Začneme nastavením výšky sedu čiže nastavením výšky sedáku stoličky od zeme. Chodidlá sa opierajú celou plochou o podlahu, uhly v kotníku, kolene a bedrovom kĺbe by mali byť v rozsahu 90 – 100°, čiže ľahko otvorenejšie, ako je pravý uhol. Potom nastavíme hĺbku sedu – chrbát by sa mal pohodlne opierať o chrbtovú opierku (predovšetkým v bedrovej časti) a súčasne by mal sedák podopierať min. 2/3 stehien. Správnu výšku chrbtovej opierky (jej  vzdialenosť od sedáku) poznáme, keď jej bedrová časť kopíruje prirodzené prehnutie bedrovej chrbtice sediaceho. Na väčšine kvalitných nastaviteľných stoličiek si môžeme najskôr nastaviť výšku chrbtovej opierky a následne na to nastaviť správne hĺbku sedu – obidve cesty vedú k rovnakému cieľu. Ešte nám zostáva správne nastaviť rastúci stôl. Ak sedíme na správne nastavenej stoličke, spustíme ruky pozdĺž ceny a ohneme predlaktia s dlaňami pred seba do vodorovnej polohy. Stolovú dosku nastavíme cca o 2-3 cm vyššie, ako je pomyselná rovina tvorená predlaktím a dlaňami. Nakonec aktuálne podľa vykonávanej činnosti a potrieb nastavíme sklon stolovej dosky. Pri písaní alebo kreslení sa doporučuje náklon 10-15° a pri čítaní eště oveľa viac. Variantným riešením je umiestniť predlohu pre čítanie na samostatný nastavitelný držiak.
Rastúce stoly si môžete pozrieť tu:

Správne nastavený  rastúci nábytok nakoniec poznáte podľa výrazu a sústredenia Vášho študenta :-)